Radio Rekord Radom mobilne Radio Rekord Radom mobilne
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

Moc atrakcji w Radomiu i regionie w pierwszy wakacyjny weekend

Moc atrakcji w Radomiu i regionie w pierwszy wakacyjny weekend
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Piątek, 24 czerwca 

 Edward Lutczyn w Elektrowni. Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” zaprasza o godz. 15 na udostępnienie muralu Edwarda Lutczyna (rocznik 1947) - rysownika, karykaturzysty, grafika, ilustratora, plakacisty, autora rysunków do filmów animowanych. Wielkoformatowe wydruki zostaną zaprezentowane na murze na patio. „Typy i typki jakby ogólnie nam znane, lecz wedle satyrycznego „krzywego oka” – przekrzywione, przeskalowane w swych cechach niby szczególnych, a ogólnych. Lutczyn nie bywa złośliwy, jadowity czy brutalny. Jego żarty dostępne są językowo i intelektualnie dzieciom, ale dorośli też się uśmiechną. Choć zapewne tylko ci, którzy przeżyli (świadomie) transformację, pojmą „historyczne” zaplecze Lutczynowych komiksów” - pisze kuratorka wystawy „Jestem Twoim Nowym Programem” Monika Małkowska. Wstęp wolny.

Wystawa fotografii w skansenie. Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza o godz. 17 do spichlerza z Wilkowa na wystawę Zofii Rydet „Zapis socjologiczny”. Zofia Rydet uznawana jest za jedną z najwybitniejszych postaci fotografii polskiej. Urodziła się 5 maja 1911 roku w Stanisławowie. Po wojnie i krótkim pobycie w Rabce osiedliła się w Bytomiu. Głównym tematem jej fotograficznych opowieści był człowiek, przedstawiany w różnych ujęciach, portretach oraz reporterskim osadzeniu w jego naturalnym środowisku. Fotografka zaczęła tworzyć swoje opus magnum: „Zapis socjologiczny” od 1978 roku (miała wówczas 67 lat), cykl niemający odpowiednika w polskiej fotografii, gigantycznych rozmiarów portret ludzkiej rodziny we wnętrzu. Kontynuowała go do końca swojej fotograficznej aktywności. „Zapis” to kilkanaście tysięcy negatywów, na których Rydet chciała utrwalić przemijający tradycyjny obraz polskiej wsi. Wstęp płatny.

Paranienormalni – Bez znieczulenia. Na pewne rzeczy nie można być przygotowanym. Na przykład na globalną pandemię czy tornado z hormonów piętnastolatka. Dlatego niektóre sytuacje trzeba przeżyć w życiu bez znieczulenia. 15 lat to trudny wiek nastolęctwa, a tyle właśnie kończą Paranienormalni. Co robi 15 latek w obliczu pandemii jeśli jest kabaretem? Obraca wszystko w żart i zaprasza na swój nowy program Bez znieczulenia. Obecnie na stałe w Kabarecie Paranienormalni występują: Robert Motyka, Michał Paszczyk i Rafał Kadłucki. Bacznie obserwują zjawiska obyczajowe i społeczne, fenomeny popkultury i przyrodę, relacje damsko-męskie, absurdalne postacie i sytuacje z życia codziennego. Natomiast konsekwentnie nie uprawiają satyry politycznej oraz nie dotykają tematów religii. Miejsce: Miejski Ośrodek Kultury „Amfiteatr”, ul. Parkowa 1 (na dużej scenie). Godz. 20. Wstęp płatny.

https://www.cozadzien.pl/kultura/paranienormalni-z-programem-bez-znieczulenia-w-radomiu/83529

„RADOM MIASTO WOLNOŚCI” – promocja zbioru reportaży będących pokłosiem warsztatów w ramach Free (Ra)dom Festival 2021 oraz pokaz reportażu filmowego Ludzie miasta wolności i wydawnictwa. Gość specjalny: Jacek Hugo Bader – wybitny polski reportażysta. Miejsce: ul. Żeromskiego, przed pomnikiem Jana Kochanowskiego. Początek o godz. 20.00.

https://www.cozadzien.pl/radom/46-rocznica-czerwca-76-przed-nami-moc-atrakcji/83515 

Maraton Horrorów w kinie Helios. Na dobry początek wakacji i zaraz po rozdaniu świadectw Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przedpremiera tego wieczoru “GRZESZNICA”. Po krótkiej przerwie trzymający w napięciu “MEN”. Następnie kolejne dwie przedpremiery, okrzyknięty skandynawskim Stranger Things “NIEWINIĄTKA” oraz “ONI KRYJĄ SIĘ W MROKU”. Będzie to wyjątkowa, pełna strachu uczta filmowa. Początek o godz. 23.00. Szczegóły na stronie - TUTAJ. 

NMF: MARATON HORRORÓW w Multikinie. W ostatni dzień roku szkolnego na widzów spragnionych mocnych wrażeń czeka kolejna odsłona nocnego maratonu horrorów w Multikinie. Wszystkich wielbicieli kina grozy zapraszamy już  od godziny 22.00 na Maraton Horrorów! W trakcie tego emocjonującego wydarzenia zaprezentowane zostaną aż cztery najciekawsze propozycje z repertuaru kina grozy minionych miesięcy, a wśród nich: - „Room 203”, czyli opowieść o dwóch przyjaciółkach, które wprowadzają się do nawiedzonego domu i odkrywają jego mroczne tajemnice, - „Niewiniątka”, czyli jedną z głośniejszych premier z ubiegłorocznej edycji festiwalu w Cannes, łączącą w sobie elementy horroru i dramatu sci-fi, -„Men”, czyli jeden z bardziej oczekiwanych tytułów sezonu, niezwykle klimatyczny horror z Jessie Buckley (nominowaną w tym roku do Oscara za film „Córka”) w roli głównej, -„X”, czyli propozycję od słynnego studia A24, które przypadnie do gustu wszystkim fanom horrorów klasy B.

Sobota, 25 czerwca

Charytatywny bieg " Mila Radości Dumne Warchoły".  Biegi dzieci. Miejsce: start/meta – stadion MOSiR. Początek o godz. 11.00.

UROCZYSTA MSZA ŚWIĘTA ”PAMIĘCI BOHATERÓW CZERWCA ’76 I KS. ROMANA KOTLARZA”. Miejsce: przy Pomniku Radomskiego Czerwca ‘76 u zbiegu ulic 25 Czerwca i S. Żeromskiego. Początek o godz. 13.00.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Spacer pamięci radomskich bibliotekarzy. Radomski oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich zaprasza o godz. 12 na spacer pamięci radomskich bibliotekarzy „Oni tworzyli bibliotekę”. Podczas spaceru powspominamy i przypomnimy sylwetki bibliotekarzy pracujących w Miejskiej Bibliotece Publicznej i tworzących książnicę, którzy zostali pochowani na cmentarzu rzymskokatolickim. Po nekropolii oprowadzać będą: Ilona Michalska-Masiarz i Marta Trojanowska. Zbiórka o godz. 12 przy bramie głównej cmentarza - od ul. Limanowskiego.

Halo, Ziemia! Zanurzeni w dzikiej przyrodzie doliny rzeki Mlecznej. Tym razem, w ramach ekologicznego cyklu „Halo, Ziemia” wybierzemy się na spacer nad rzekę Mleczną. Udamy się w dziki odcinek tej rzeki, poznamy rośliny rosnące na jej brzegu i w wodzie, przypatrzymy się bezkręgowcom. Zbiórka o godz. 15 przy budynku ul. Śniadeckich 2, koniec spaceru przy ul. Rybnej. Wstęp wolny, obwiązują zapisy.

Nowe ekspozycje w Orońsku. Xawery Wolski, Aleksandra Liput i Olena Morozova - na otwarcie aż trzech ekspozycji zaprasza  Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Wystawa „Materialna poetyka” Xawerego Wolskiego to przekrojowa prezentacja jego twórczości. Z rozległego dorobku wybrane zostały prace, w których punktem wyjścia dla poszukiwań jest ciało i materia. Wystawa obejmująca kilkadziesiąt prac, prezentowana będzie w Muzeum Rzeźby Współczesnej, w Galerii Oranżeria oraz parku, układając się w opowieść o poetyckim przetwarzaniu materii w oporze przeciw upływowi czasu.
Ekspozycję będzie można oglądać do 4 września. Z kolei Aleksandra Liput - artystka wizualna zajmującą się ceramiką, rzeźbą i instalacją, w swojej twórczości porusza tematy związane z lękiem, mechanizmami dziedziczenia traum, a także szeroko rozumianą duchowością i myśleniem magicznym. Morowe powietrze” to wystawa o wierzeniach, które - choć częściowo zapomniane - wciąż nosimy zinternalizowane w sobie. Ekspozycja czynna będzie do 21 sierpnia. Ostatnia z nowych wystaw w Orońsku to pokaz fotografii Ukrainki Oleny Morozovej „Wiedziałam, że nigdy nie będę miała dzieci” w Muzeum Rzeźby Współczesnej.

 

https://www.cozadzien.pl/kultura/ceramika-rzezba-i-instalacja-nowe-ekspozycje-w-oronsku/83507

„RADOMSKI CZERWIEC WOLNOŚCI” – wystąpią Krzysztof Cugowski z Zespołem Mistrzów oraz KULT
Godz.: 19.00. Miejsce: Plac Jagielloński w Radomiu. Ok. godz. 19.00 – 19.30 – przywitanie bohaterów Czerwca ’76, mieszkańców oraz zaproszonych gości, przemówienie prezydenta Miasta Radomia Radosława Witkowskiego. 

 

Niedziela, 26 czerwca

Półmaraton radomskiego Czerwca. Bieg główny wystartuje tym razem spod Radomskiego Centrum Sportu ( godz. 9), a meta będzie znajdowała się wewnątrz hali. Trasa tradycyjnie będzie przebiegała obok miejsc związanych z protestem Radomskiego Czerwca ‘76. W półmaratonie pobiegnie grupa "Spartanie Dzieciom", która poprzez poprzez udział w długodystansowych biegach ulicznych, niesie pomoc niepełnosprawnym dzieciom. Tym razem pomogą 9-miesięcznemu Antosiowi Siczkowi.

https://www.cozadzien.pl/sport/jubileuszowy-polmaraton-radomskiego-czerwca-76-juz-w-ten-weekend/83509

 Warsztaty w Elektrowni. Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” zaprasza na pierwsze wydarzenie w ramach Strefy Komfortu 2022. Warsztaty z Moniką Drożyńską „Język jako źródło wyzwolenia” rozpoczną się o godz. 12. Artystka zaprezentuje swoje prace, skupiając się na wątkach polityki liter. Opowie o wybranych literach alfabetu ukraińskiego, polskiego i angielskiego, które używa w swoich pracach. W drugiej części spotkania uczestnicy będą mogli wyhaftować flagę z użyciem poznanych znaków. Drożyńska (ur. 1979) – absolwentka i doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Hafciarka, aktywistka, artystka sztuk wizualnych. Interesuje się językiem, który bada przy pomocy haftu ręcznego na tkaninie. Wstęp 10 zł. Warsztaty przeznaczone są dla młodzieży i osób dorosłych. Liczba miejsc ograniczona.

Przystanek PRL. W godz. 13.00 – 19.00, na placu Corazziego odbędzie się piknik rodzinny „Przystanek PRL”, który będzie m.in. okazją do spotkania z bohaterami Czerwca '76. Podczas festynu nie zabraknie integracyjnych zabaw dla całych rodzin prowadzonych przez doświadczonych animatorów, wystaw przedmiotów codziennego użytku, jednośladów i odzieży tak charakterystycznej dla tamtego czasu. Organizatorzy zapewniają, że wszystkich chętnych nauczą pisania na maszynie, szydełkowania, grania w gumę, kapsle oraz cymbergaja, a także podstaw pracy na maszynie do szycia. Nie zabraknie także czegoś dla ciała. Każdy uczestnik będzie miał możliwość skosztowania napojów z saturatora, waty cukrowej i lodów „Bambino”. Liczne konkursy obfitować będą w cenne nagrody. Atrakcją festynu będzie niewątpliwie przejazd „ogórkiem”, czyli jelczem.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

https://www.cozadzien.pl/radom/46-rocznica-czerwca-76-przed-nami-moc-atrakcji/83515

Sobótki w skansenie. Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza w godz. 14-21 na „Sobótki”. Program: godz. 14–18 - warsztaty wicia wianków, warsztaty tkackie, „Na wiejskim podwórku” – zabawa w tor przeszkód; godz. 18–19 - obrzęd sobótkowy w wykonaniu zespołu Guzowianki; godz. 14-17.30 - zabawa terenowa „Poszukiwanie kwiatu paproci” (liczba uczestników ograniczona; rozdanie nagród - godz. 17.30 na scenie Pod Dębem); godz. 15-21 - potańcówka Pod Dębem przy muzyce kapeli Foktów z Ostrołęki i kapeli Fachmani. Ponadto kiermasz twórczości ludowej i ekoryneczek. Wstęp płatny.

https://www.cozadzien.pl/kultura/wystawa-i-sobotki-w-muzeum-wsi-radomskiej/83433

Powitanie lata nad zalewem w Jagodnie. Start o godz. 14. Imprezę rozpocznie występ formacji tanecznej z CKiB w Przytyku oraz grupy ROCKSTEP. O 14.30 ruszają zawody Jagodno Ninja Team na dmuchanych torach przeszkód. Potem coś dla najmłodszych imprezowiczów: biegi a także pokaz iluzjonisty. Będzie też konkurs przeciągania liny, wyścigi na ruroskoczkach, pokazy ratownictwa wodnego przez Środowiskowo-Lekarski WOPR w Radomiu, warsztaty pływania na deskach SUP a także bicie rekordu Polski w jedzeniu jagodzianek! Zwieńczeniem imprezy o godz. 20 będzie koncert zespołu Jagoda i Brylant.

https://www.cozadzien.pl/region/powitanie-lata-nad-zalewem-jagodno/83277

Świętojanki – Jastrząb 2022. Wójt Andrzej Bracha i przewodniczący Rady Gminy Sławomir Bińkowski zapraszają na „Świętojanki – Jastrząb 2022”. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12 sumą odpustową z uroczystym „Ciebie, Boga, wysławiamy” za 600 lat Jastrzębia. Po mszy będzie przejście na teren zalewu. Program na ten dzień: godz. 13.45 – przemówienia zaproszonych gości; godz. 14.20 – występy dzieci ze szkół podstawowych oraz przedszkola z terenu gminy; godz. 15 – występy zespołów ludowych z terenu gminy; godz. 16.30 – puszczanie wianków; godz. 17 - występ zespołu Teraz My; godz. 18 – występ zespołu Róże Europy; godz. 20 – występ zespołu Bayera; godz. 21 - występ zespołu MIG; godz. 22 – pokaz laserowy; godz. 22.10 – zabawa taneczna z zespołem Denix do północy.

Noc świętojańska w Jedlińsku. Wydarzenie, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Rak”, rozpocznie się w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Jedlińsku  o godz. 14.30 warsztatami kulinarnymi prowadzonymi przez koła gospodyń wiejskich z terenu gminy i warsztatami rękodzielniczymi prowadzonymi przez twórców ludowych. O godz. 16.30 zaplanowano przegląd zespołów i kapel ludowych. O godz. 19.10 wystąpi Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Wolanianki, w wykonaniu którego usłyszymy znane i lubiane utwory ludowe i folkowe. Puszczanie wianków na wodę nastąpi o godz. 20.15, a o godz. 20.40 w repertuarze ludowym zaprezentuje się Mateusz Mijal z zespołem. O godz. 21.45 organizatorzy planują rozpalenie tradycyjnego ogniska sobótkowego. Kwadrans później rozpocznie się zabawa ludowa.

 https://www.cozadzien.pl/region/wianki-i-ognisko/83477

nika, kos

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Chcemy, żeby portal CoZaDzien.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.

Ze względu na sytuację na Ukrainie i emocje, jakie pojawiają się przy tej okazji, zdecydowaliśmy w najbliższym czasie wyciszyć komentarze na naszej stronie. Zachęcamy do dyskusji w mediach społecznościowych. Apelujemy o wzajemny szacunek i zrozumienie.

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

#WieszPierwszy

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Ostatnio komentowane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Polecamy